Obrazek wyróżniający do artykułu - miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych. Zdjęcie przedstawia dwa miejsca parkingowe, z których jedno jest oznaczone jako miejsce dla osób niepełnosprawnych, a drugie dla kobiet w ciąży. Miejsce dla osób niepełnosprawnych jest pomalowane na niebiesko i oznaczone białym symbolem wózka inwalidzkiego. Miejsce dla kobiet w ciąży jest pomalowane na różowo i oznaczone białym symbolem sylwetki kobiety w ciąży. Oba miejsca mają dodatkowe, ukośne białe linie po bokach, które tworzą przestrzeń ułatwiającą parkowanie i wyjście z pojazdu. Na ziemi znajdują się także czarne bariery z żółtymi paskami, które zapewniają bezpieczeństwo i wyznaczają granice parkingu.

Poznaj warunki i zasady korzystania z miejsca parkingowego dla niepełnosprawnych

Osoby z niepełnosprawnością, tak jak pozostała część społeczeństwa mają prawo do aktywnego życia. Z tego powodu wyznacza się specjalnie oznaczone miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych, inaczej niebieskie koperty. Zajmowanie ich przez osoby nieuprawnione grozi karą finansową.

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się o tym, kto może zajmować miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych, jak ma wyglądać niebieska koperta oraz jak załatwisz sobie indywidualne miejsce postoju na osiedlu.

Czym jest miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych?

Ze względu na ograniczenia sprawności ruchowej, wynikającej z przyczyn zdrowotnych będąc użytkownikiem ruchu drogowego, możesz parkować na specjalnie oznakowanych miejscach zwanych niebieską kopertą. Niezbędna do tego jest Ci karta parkingowa, którą musisz umieścić za przednią szybą auta. Kiedy nie masz uprawnień, nie tylko nie powinieneś parkować na miejscach postojowych dla niepełnosprawnych, ale i również nie możesz. Jest to uregulowane przepisami prawa.

Możliwość parkowania w specjalnie wydzielonych miejscach daje Ci niewątpliwie możliwość łatwiejszego przemieszczania się w celu załatwienia codziennych spraw. Dzięki temu wychodząc na zakupy, na uczelnię, czy rehabilitację w ośrodku zdrowia unikasz problemów z dotarciem. Miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych ma na celu ułatwienie Ci pokonywania barier i realizację wyjść z domu zgodnie z potrzebami. Parkowanie na niebieskiej kopercie przez nieuprawnionych użytkowników aut oznacza ogromne utrudnienie, gdy jesteś osobą z niepełnosprawnością. Tak często nie możesz parkować na zwykłych parkingach ze względu na odległość do pokonania, wąskie przestrzenie między autami lub dodatkowe bariery architektoniczne.

Jakie warunki powinny spełniać miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych na publicznym parkingu?

Zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2015 r. poz. 1422, z późn. zm.) § 18 ilość, a także lokalizację miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych wyznaczasz przy zagospodarowaniu działki budowlanej. Niebieskie koperty umieść jak najbliżej wejścia do budynku lub wyjścia z parkingu. Miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych zaplanuj blisko chodnika, dzięki któremu osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim będzie mogła bezpiecznie wyjechać z postoju.

Nawierzchnię niebieskiej koperty wykonaj z betonu asfaltowego lub cementowego. Musi być równa i gładka, bez ostrych spadków. Jeżeli miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych posiada nawierzchnię gruntową, musisz ją odpowiednio utwardzić, wraz ze ścieżką dojścia do chodnika. Nawierzchnie miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych pomaluj na kolor niebieski.

Jakie wymiary ma mieć miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych?

Planując parking, miej na uwadze, że miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych muszą mieścić się w określonych wymiarach. Każde z nich powinno mieć 3,6 metra szerokości i 5 metrów długości. Jeżeli parking znajduje się wzdłuż jezdni, długość niebieskiej koperty musi wynosić 6 metrów. Przepisy dotyczące wielkości miejsca postoju dla posiadaczy kart, obowiązują od 1 stycznia 2018 roku. Wymiary stanowisk są tak określone, abyś korzystając z takiego parkingu, mógł bezpiecznie przesiąść na wózek i swobodnie nim manewrować.

Jeśli zauważysz, że miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych nie spełnia określonych wytycznych, możesz to zgłosić do zarządcy parkingu. Jeżeli to nie przyniesie żadnych rezultatów, sprawę skieruj do nadzoru budowlanego, który zgłosi ją z kolei do właściciela terenu. Jeżeli i to nie poskutkuje, ostatecznie możesz dochodzić swoich praw w sądzie.

Jaka powinna być ilość niebieskich kopert na parkingu?

Ustawa o drogach publicznych określa ilość miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych na konkretnym parkingu. Zwróć uwagę, że jest ona uzależniona od ogólnej liczby stanowisk.

  • na 6 do 15 miejsc parkingowych przypada jedno z niebieską kopertą,
  • na 16 do 40 miejsc parkingowych przypada dwa miejsca z niebieską kopertą,
  • na 41 do 100 miejsc parkingowych przypada trzy miejsca z niebieską kopertą,
  • na powyżej 100 miejsc parkingowych przypada 4% miejsc z niebieską kopertą.
Zdjęcie do artykułu miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych. Przedstawia znak drogowy informujący o miejscu parkingowym dla osób niepełnosprawnych, który znajduje się 15 metrów dalej po lewej stronie. Znak jest umieszczony na słupku i składa się z niebieskiego kwadratu z białą literą "P" oraz poniżej białego prostokąta z symbolem wózka inwalidzkiego i strzałką w lewo. W tle widać zielony krajobraz z dużą ilością drzew i trawę. Sceneria jest naturalna, z wyraźnym kontrastem między znakiem a otoczeniem.

Jak oznacza się miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych?

Dla miejsc przeznaczonych do parkowania przez osoby posiadające kartę parkingową stosuje się dwa rodzaje oznakowania. W przestrzeni parkingów publicznych znajdziesz:

  • oznakowanie pionowe. Jest to tabliczka, która pokazuje osobę na wózku inwalidzkim,
  • oznakowanie poziome. Jest malowane niebieską farbą antypoślizgową. Na niebieskim tle widnieje biała koperta.

Jak załatwić miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych?

Będąc osobą niepełnosprawną, która chce, aby w danym miejscu powstała niebieska koperta możesz zwrócić się z wnioskiem do organu, który zarządza danym terenem. W tym celu złóż podanie o wyznaczenie miejsca parkingowego dla niepełnosprawnych. Dobrze, gdy Twój wniosek posiadał będzie dokładnie określoną jego lokalizację. Proponując lokalizację, miej na uwadze, iż nie może ono utrudniać ruchu drogowego.

Podanie odpowiednio uzasadnij oraz dołącz:

  • orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
  • dokument potwierdzający uprawnienia do parkowania na niebieskiej kopercie,
  • szkic z narysowanym miejscem parkingowym dla niepełnosprawnych.

Jak załatwić indywidualne miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych na osiedlu?

Niestety miejsc parkingowych z niebieską kopertą brakuje nie tylko przy przestrzeniach ogólnodostępnych takich jak sklepy, galerie czy punkty zdrowia. Co gorsze najbardziej ich brak odczuwasz na osiedlach. Gdy masz ograniczenia w poruszaniu się, pokonanie dystansu kilku przecznic jest dla Ciebie raczej niemożliwe albo bardzo trudne. Dla osoby w pełni sprawnej to tylko krótki spacer. Z tego względu jako osoba niepełnosprawna nie zawsze możesz korzystać ze zwykłych parkingów, bo nie będziesz w stanie przedostać się z auta do domu.

W związku z tym możesz ubiegać się o indywidualne miejsce parkingowe blisko miejsca swojego zamieszkania. Wtedy będziesz miał pewność, że zaparkujesz w tym miejscu zawsze. W tym celu musisz zwrócić się z wnioskiem do spółdzielni mieszkaniowej, która zarządza określonym terenem. Dołącz dokumentację potwierdzającą Twoje uprawnienia do korzystania z miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych. Gdy otrzymasz zgodę, w określonej lokalizacji zamieszczone będą numery rejestracyjne Twojego samochodu i na specjalnie wydzielonej niebieskiej kopercie będziesz mógł parkować tylko Ty. Nie będzie to miejsce dostępne publicznie.

Parking dla niepełnosprawnych — wytyczne

Miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych muszą spełniać określone wytyczne:

  • muszą być specjalnie oznakowane,
  • usytuowane w dogodnej lokalizacji tak, aby uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnością, przykładowo blisko głównych wejść do danego budynku,
  • antypoślizgowa i gładka zatoczka.

Miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych są w części lub w całości bezpłatne. Jeżeli są płatne, to zdarza się, że pierwsza godzina lub dwie są darmowe.

Kto zaparkuje na niebieskiej kopercie?

Parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych jest możliwe tylko i wyłącznie, gdy posiadasz kartę parkingową. Zwróć uwagę, że karta parkingowa nie upoważnia Cię do parkowania w każdym miejscu: na zakazach czy chodnikach. Karta nie Jest podstawą byś mógł korzystać z darmowego parkowania na płatnych parkingach. Z tym dokumentem masz uprawnienie do wyjazdu w określone zakazane miejsca oraz do parkowania na niebieskich kopertach.

Jeżeli jesteś osobą z niepełnosprawnością, lecz nie posiadasz karty parkingowej, nie możesz korzystać z niebieskich kopert.

Jak dostać kartę parkingową dla niepełnosprawnych?

Możesz ubiegać się o kartę parkingową, jeżeli masz znacznie ograniczoną możliwość poruszania się. Musisz także posiadać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, w którym są ujęte wskazania do tego typu uprawnień.

Dokument uprawniający do korzystania z miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych, czyli kartę parkingową otrzymujesz na swoje nazwisko, a nie na samochód. Jest to dokument międzynarodowy, co oznacza, że możesz z niej korzystać na terenie całej Unii Europejskiej.

Jakie są kary za parkowanie na niebieskiej kopercie?

Kiedy bez uprawnień skorzystasz z postoju na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych, możesz otrzymać karę finansową. Dostaniesz mandat w wysokości od 500 zł do 800 zł plus 7 punktów karnych. Możesz go otrzymać w 2 sytuacjach:

  • w przypadku parkowania na niebieskiej kopercie, gdy nie masz karty parkingowej,
  • w przypadku, gdy niewłaściwie korzystasz z karty parkingowej (np. nie mając uprawnień własnych, korzystasz z karty innej osoby).

Krótko o miejscach parkingowych dla niepełnosprawnych

Miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych mają na celu, by ograniczyć pokonywanie barier architektonicznych, gdy masz problemy z poruszaniem się. Stanowiska te powinny być usytuowane blisko głównych wejść do budynku lub blisko wyjścia z parkingu, by ułatwić dotarcie do obranego celu. Przepisy jasno określają ilość niebieskich kopert na publicznym parkingu. Pojedyncze miejsce, z którego będziesz korzystał, powinno mieć wymiary: szerokość na 3,6 metra i 5 metrów długości. Jeżeli parking jest wzdłuż jezdni, to długość niebieskiej koperty powinna wynosić 6 metrów.

Do korzystania z miejsc postojowych przeznaczonych dla niepełnosprawnych jesteś upoważniony, gdy masz wyrobioną kartę parkingową. Aby skorzystać z niebieskiej koperty, kartę umieść za przednią szybą auta. Tylko w tym przypadku odpowiedzialne służby będą honorowały Twoje uprawnienia do zajmowania miejsca dla niepełnosprawnych.

Obraz przedstawia czarne tło z lekką teksturą i białymi oraz pomarańczowymi napisami. Tekst jest rozmieszczony w trzech sekcjach: **Górna część:** "Czy wiesz do czego uprawnia" - tekst jest napisany pomarańczowymi, dużymi literami. **Środkowa część (największy tekst):** "LEGITYMACJA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ?" - tekst jest napisany białymi, dużymi literami, co sprawia, że jest bardzo wyraźny na czarnym tle. **Dolna część:** Po prawej stronie znajduje się biały napis "SPRAWDŹ TUTAJ", a obok niego pomarańczowa strzałka skierowana w prawo. Strzałka jest stylizowana, lekko zakrzywiona, co nadaje obrazowi dynamiczny wygląd. Układ graficzny jest prosty, ale skuteczny, mający na celu szybkie przyciągnięcie uwagi i przekazanie kluczowych informacji w zwięzły sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *