Obrazek wyróżniający do artykułu - optymalizacja PFRON. Obraz przedstawia stosy złotych monet oraz wykres w formie słupków, które także są w kolorze złotym. Nad słupkami unosi się złota strzałka skierowana ku górze, symbolizująca wzrost. Monety są ułożone w kilka równych stosów, a słupki rosną stopniowo, co ma zapewne sugerować rosnące zyski lub sukces finansowy. Tło obrazu jest ciemne, fioletowe, co podkreśla złoty kolor elementów na pierwszym planie, nadając im prestiżowy i profesjonalny charakter.

Jak optymalizacja PFRON pomoże obniżyć koszty funkcjonowania firmy?

Obowiązkowe wpłaty na PFRON znacznie obciążają budżet firm. Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy, jak duże są to kwoty, dopóki nie przychodzi czas na ich uregulowanie lub dopóki nie widzą rocznego bilansu. Z roku na rok koszty narastają, sięgając dziesiątek, a nawet setek tysięcy złotych. Na szczęście istnieją legalne sposoby, aby zredukować te obciążenia, a w niektórych przypadkach możesz całkowicie ich uniknąć. Jeśli myślisz, że optymalizacja PFRON jest skomplikowana lub nie dotyczy Twojej firmy, ten artykuł pokaże Ci, jak możesz wprowadzić zmiany, które przełożą się na realne oszczędności.

Optymalizacja kosztów PFRON nie musi być trudnym wyzwaniem ani odkładanym na później tematem. To szansa na poprawę finansów Twojej firmy i obok tego na stworzenie bardziej inkluzywnego miejsca pracy. W naszym artykule znajdziesz 2 konkretne strategie i praktyczne porady, które pomogą Ci zrozumieć, jak działa system wpłat na PFRON oraz jak skutecznie nim zarządzać. Nie chodzi tylko o suche liczby i przepisy, ale o realne korzyści, które mogą płynąć z dobrze przemyślanych działań. Dowiedz się, jak wykorzystać dostępne narzędzia, takie jak kalkulator wpłat, aby szybko i sprawnie obliczyć swoje zobowiązania oraz zidentyfikować najlepsze rozwiązania dla Twojej firmy. Zacznij myśleć strategicznie o kosztach PFRON i odkryj, jak możesz przekształcić obowiązek w szansę na rozwój.

Na czym polega optymalizacja PFRON?

Czy wiesz, ile wynoszą Twoje zobowiązania wobec PFRON-u rocznie? My wiemy, iż w większości przypadków przekraczają 100 tys. zł. To raczej dla Ciebie istotny wydatek? Pomyśl, że ot tak komuś za nic oddajesz takie pieniądze lub wyrzucasz je. Czy to ma sens? Wpłaty PFRON są taką daniną, która bez trudu może być zmniejszona lub zredukowana do zera. Tak, do zera!

Aby zmniejszyć ten koszt, warto zadbać o optymalizację wpłat na Fundusz. Szczegóły dotyczące zatrudnienia i składek są często w rękach Twojego działu kadr, zaś temat wpłat na PFRON bywa przez nich zaniedbywany i traktowany jako obowiązkowy koszt, jak składka zdrowotna na przykład. Rzadko która firma ma specjalistów od optymalizacji kosztów PFRON, co jest dużym błędem.

Jeżeli jednak czytasz ten artykuł, to jesteś na dobrym tropie i prawdopodobnie szukasz sposobów na obniżenie kosztów związanych z wpłatami na PFRON i poprawienie wyników finansowych swojej firmy. To jest właśnie optymalizacja. Poznaj więc dwie główne strategie, które mogą Ci w tym pomóc.

1. Zatrudnienie Osób z Niepełnosprawnościami sposobem na optymalizowanie wpłaty PFRON

Najskuteczniejszą metodą redukcji Twoich wpłat na PFRON jest zatrudnianie pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności. Optymalizację powinieneś oprzeć na tych parametrach: liczba zatrudnionych osób, rodzaj schorzenia i stopień ich niepełnosprawności. Bardzo istotne jest dla optymalizacji to, iż osoby z tzw. schorzeniami szczególnymi liczone są korzystniej. Jeden etat osoby z umiarkowanym stopniem i schorzeniem szczególnym jest liczony podwójnie, a ze znacznym stopniem — potrójnie.

Przykład
W firmie zatrudniającej 40 pracowników, aby całkowicie wyeliminować wpłaty na PFRON, wystarczy zatrudnić 2,5 etatu osób z niepełnosprawnościami. Jednak podchodząc strategicznie do tej kwestii, możesz to osiągnąć, przyjmując do pracy 3 osoby z orzeczeniem, ale wystarczy, że przyjmiesz tylko 1, która ma szczególne schorzenie i znaczny stopień.

2. Skorzystanie z ulgi na PFRON strategią optymalizowania kosztów

Pozyskanie ulgi PFRON to kolejny element strategii optymalizowania zbędnych kosztów obciążających budżet z Twojej firmy. Prawo do tego typu ulgi zyskasz poprzez zakupy produktów lub usług u dostawców udzielających odpisów. Ta strategia nie wyeliminuje całkowicie Twoich obciążeń wynikających z wpłat na Fundusz, znacząco je obniży.

Aby skorzystać z ulgi na PFRON, musisz:

  • Posiadać opłaconą fakturę zakupu od uprawnionego dostawcy,
  • Dokonać płatności w wymaganym terminie,
  • Mieć dokumentację dotyczącą uzyskanej ulgi (formularz INF-U od sprzedawcy),
  • Składać coroczne oświadczenie o dalszym korzystaniu z odpisów PFRON w ciągu 7 dni po uzyskaniu informacji o korzystaniu z ulg.

Ulga z odpisów nie może przekroczyć 50% Twojej obowiązkowej wpłaty na PFRON w danym miesiącu. Jednak nadwyżkę możesz wykorzystać w ciągu 6 miesięcy. Dlatego do tej metody musisz podejść strategicznie.

Obydwa sposoby pozwalają Ci na skuteczne zarządzanie kosztami PFRON. Do Ciebie należy zaś wybór i dostosowanie strategii optymalizacji PFRON do specyfiki i potrzeb Twojej firmy.

Teraz gdy wiesz, jak obniżać koszty PFRON, czas przyjrzeć się szczegółom ich kalkulacji i obowiązującym przepisom.

Na grafice znajduje się tekst na tle gradientowym w kolorach fioletu i różu. Tekst brzmi: "CZY ZNASZ SPOSOBY NA OBNIŻENIE WPŁATY NA PFRON?" napisane dużymi, białymi literami, z wyraźnym naciskiem na słowo "OBNIŻENIE", które jest szczególnie widoczne i centralnie umieszczone. W dolnej części znajduje się przycisk z napisem "SPRAWDŹ TUTAJ" na białym tle, również w białej ramce, co sugeruje możliwość podjęcia akcji, prawdopodobnie przekierowania do dodatkowych informacji. Grafika ma charakter promocyjny lub informacyjny, skierowana do osób zainteresowanych tematyką obniżania wpłat na PFRON.

Kogo dotyczą obowiązkowe wpłaty na PFRON?

Zgodnie z Ustawą o Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej, obowiązek wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) spoczywa na pracodawcach zatrudniających co najmniej 25 pracowników na pełen etat, jeśli wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w ich firmie nie przekracza 6%.

Zauważ, że nie dla wszystkich wskaźnik 6% jest obowiązkowy. Niektóre instytucje są zwolnione z wpłat już po osiągnięciu wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych na poziomie 2%. Do grupy uprzywilejowanych należą m.in.:

  • Placówki opiekuńczo-wychowawcze,
  • Placówki terapeutyczne,
  • Szkoły publiczne i prywatne,
  • Interwencyjne ośrodki preadopcyjne,
  • Uczelnie wyższe, zarówno publiczne, jak i prywatne,
  • Publiczne i prywatne przedszkola oraz inne placówki wychowania przedszkolnego,
  • Zakłady resocjalizacyjne,
  • Żłobki, zarówno publiczne, jak i prywatne.

Kogo obejmuje zwolnienie z wpłaty na PFRON?

Niektóre firmy, mimo spełnienia kryteriów liczbowych, mogą być zwolnione z wpłat na PFRON. Zwolnienia te będą Cię dotyczyć, gdy prowadzisz:

  • Jednostkę, która zajmują się wyłącznie rehabilitacją społeczną, leczniczą, edukacją i opieką nad osobami niepełnosprawnymi.
  • Organizację powołaną nie w celu zysków i prowadzącą placówki takie jak domy pomocy społecznej, hospicja czy zakłady opiekuńczo-lecznicze.
  • Przedstawicielstwo dyplomatyczne, misję dyplomatyczną oraz urząd konsularny.
  • Firmę, która ogłosiła upadłość.
  • Przedsiębiorstwo zatrudniające mniej niż 25 osób na pełny etat.
  • Zakład, który zatrudnia powyżej 25 osób, ale ma wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami wynoszący co najmniej 6%.

Jak wyliczysz kwotę wpłaty na PFRON, która Cię obowiązuje?

Optymalizacja PFRON wymaga znajomości podstaw prawnych i wyliczeń. Zwróć więc uwagę, że składka, którą jesteś zobowiązany odprowadzać, zależy od trzech czynników:

  • Stanu liczebnego załogi w Twojej firmie na pełny etat,
  • Ilości pracowników z niepełnosprawnościami również przeliczonych na pełen etat,
  • Przeciętnej płacy w gospodarce w danym miesiącu.

Obliczenia dokonujesz według wzoru:
K = 0,4065 × PW × [(ZOG × 0,06) – ZON]

Poszczególne symbole wskazują na: K – kwotę obowiązkowej wpłaty na PFRON, PW – przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej, ZON – liczbę zatrudnionych osób z niepełnosprawnościami w przeliczeniu na pełne etaty, ZOG – całkowitą liczbę pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

Przekładając to na prostszy język: Twoja składka jest obliczana jako iloczyn 40,65% przeciętnej płacy, który jest pomnożony przez różnicę między wymaganym wskaźnikiem 6% a faktycznym poziomem zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w Twojej firmie. W związku z tym im więcej zatrudniasz pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności, tym niższa będzie Twoja wpłata. Przekroczenie wskaźnika 6% w większości przypadków oznacza dla Ciebie pełne zwolnienie z wpłat na Fundusz.

Co może pomóc w optymalizacji wpłat PFRON?

Jeśli obliczenia matematyczne wydają Ci się skomplikowane, mamy dla Ciebie świetne rozwiązanie! Bezpłatny kalkulator wpłat na PFRON, który udostępniamy na stronie:  Pozwoli Ci on szybko i łatwo obliczyć należną kwotę składki oraz określi, ilu dodatkowych pracowników z niepełnosprawnością powinieneś zatrudnić, aby zmniejszyć swoje zobowiązania lub całkowicie je wyeliminować. Kalkulator umożliwia również uwzględnienie ulg od zakupów u dostawców udzielających odpisów.

Rozumiemy także że nie chcesz zajmować się w sam szukanie sposobów na oszczędności w Twojej firmie w związku z wpłatami do Funduszu. Zatem jeżeli napotkasz jakiekolwiek trudności lub będziesz potrzebował wsparcia, jesteśmy gotowi, aby Ci pomóc! Skontaktuj się z nami, a wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązania do optymalizacji PFRON w Twojej firmie.

Wiedza w pigułce, jak optymalizacja PFRON pomoże obniżyć koszty funkcjonowania firmy

Obowiązek wpłat na PFRON dotyczy Cię, gdy zatrudniasz co najmniej 25 osób na pełen etat i nie osiągasz 6% wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Zwróć uwagę, że istnieją wyjątki i zwolnienia, które mogą znacząco obniżyć lub całkowicie wyeliminować Twoje zobowiązania. Istotne jest zrozumienie, jak wysokość wpłat jest obliczana i jakie możliwości optymalizacji są dla Twojej firmy dostępne. Zatrudnienie pracowników z niepełnosprawnościami oraz korzystanie z ulg przy zakupach od uprawnionych dostawców to główne strategie, które pozwolą Ci na efektywne zarządzanie kosztami PFRON.

Wiedza o tym, czym jest optymalizacja PFRON i jakie są możliwe drogi obniżenia obowiązkowych kosztów, to szansa na zyski i na wsparcie osób z niepełnosprawnościami poprzez ich aktywizację zawodową. Skorzystanie z dostępnych narzędzi, takich jak nasz kalkulator, ułatwi Ci proces obliczania i pomoże w planowaniu odpowiednich działań w firmie. Jeśli masz wątpliwości lub potrzebujesz wsparcia, zawsze możesz liczyć na pomoc naszych ekspertów w dziedzinie optymalizacji kosztów PFRON. Działaj świadomie i redukuj swoje zobowiązania!

Obrazek przedstawia zielone tło z białymi geometrycznymi liniami w formie ramki, na środku którego znajduje się napis w niebieskim kolorze: "CZY ZNASZ DOFINANSOWANIE PFRON DO WYNAGRODZEŃ?" Powyżej tekstu znajduje się okrągła ikona osoby na wózku inwalidzkim, również w niebieskim kolorze na białym tle. Na dole umieszczono niebieski przycisk z napisem "SPRAWDŹ TUTAJ". Całość ma charakter informacyjno-promocyjny, sugerujący zapoznanie się z programem dofinansowania wynagrodzeń przez PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *