Podpowiadamy, jakie są najprostsze sposoby na obniżenie wpłaty na PFRON?
Wpłaty na PFRON mogą wydawać się nieuniknionym kosztem prowadzenia firmy, który obciąża Twój budżet. Dziś chcemy Ci powiedzieć, że istnieją skuteczne sposoby, by je znacząco zmniejszyć, a nawet całkowicie wyeliminować. Zamiast postrzegać te składki jako przykry obowiązek, karę lub kolejny podatek, warto spojrzeć na nie jako na szansę do wprowadzenia pozytywnych zmian w firmie. Możesz nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także stworzyć bardziej otwarte i wspierające środowisko pracy, które przyciągnie wartościowych pracowników. Zamiast wpłacać duże sumy do funduszu, wykorzystaj te środki na rozwój swojej firmy.
W artykule, który masz przed sobą, odkryjesz konkretne strategie, na obniżenie wpłaty na PFRON w zgodny z przepisami sposób. Dowiesz się, jak zatrudnienie osób z orzeczeniem o niepełnosprawności lub zakupy od wybranych dostawców mogą przynieść realne oszczędności. Przeprowadzimy Cię krok po kroku przez dostępne metody, dzięki którym zaczniesz skuteczniej optymalizować koszty swojej firmy.
Ten przewodnik to nie tylko informacje, ale przede wszystkim inspiracja do działania.
Jakie są najprostsze strategie obniżenie wpłaty na PFRON?
Jeśli chcesz zredukować wpłaty na PFRON zgodnie z przepisami, jesteś we właściwym miejscu. Poznasz tutaj praktyczne metody, które pomogą zmniejszyć obciążenia finansowe związane z tym funduszem. Co wpływa na wysokość wpłat na PFRON?
2 główne zmienne decydują o wysokości wpłat na PFRON:
- Liczba pracowników w Twojej firmie.
- Liczba zatrudnionych osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.
W związku z powyższym zasada jest prosta: im więcej zatrudnisz osób z niepełnosprawnościami, tym niższe będą Twoje wpłaty na PFRON.
Warto, abyś pomyślał, ile dokładnie wpłacasz na fundusz w ciągu roku i jak wpływa to na Twój budżet. To pierwszy krok do zmian i znalezienia właściwych sposobów na obniżenie wpłaty na PFRON. Być może w Twojej głowie kłębią się pytania: „Niepełnosprawni w mojej firmie? Nie to niemożliwe! Co mogliby u mnie robić? A zagrożenia!”. Nie chcemy na siłę udowadniać Ci, że w większości przypadków to możliwe. Że i Ty możesz znaleźć odpowiednie miejsce pracy dla takich osób. Jeśli jednak masz wątpliwości, nie chcemy do tego Cię skłaniać. Tu czas byśmy podpowiedzieli Ci alternatywną strategię: odpisy, które również pomogą zmniejszyć wpłaty na PFRON.
Dlaczego musisz wpłacać składki na PFRON?
Abyś lepiej zrozumiał, jak możesz zastosować strategie na obniżenie wpłaty na PFRON, najpierw warto się dowiedzieć, dlaczego są one wymagane. Obowiązek ten wynika z ustawy o Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej oraz Zatrudnianiu Osób Niepełnosprawnych z 1997 roku. Musisz wpłacać na PFRON, jeśli zatrudniasz co najmniej 25 pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty), a udział osób niepełnosprawnych w zatrudnieniu wynosi poniżej 6%. Wpłaty PFRON mają przede wszystkim zachęcić Cię do zatrudniania osób niepełnosprawnych, dlatego nie są uznawane za koszty uzyskania przychodu, co dodatkowo zwiększa obciążenie finansowe Twojej firmy.
Przepisy te dotyczą różnych podmiotów, w tym zakładów opieki zdrowotnej, produkcyjnych, usługowych oraz jednostek wojskowych.
Kto jest zobowiązany do wpłat na PFRON?
Jak wyżej napisaliśmy, jeśli zatrudniasz co najmniej 25 pracowników, musisz osiągnąć wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami na minimalnym poziomie 6%. W przeciwnym razie będziesz zmuszony odprowadzać co miesiąc składki na fundusz. Istnieją jednak wyjątki. Wg regulacji prawa, jeśli prowadzisz szkołę, uczelnię, placówkę terapeutyczną, przedszkole, ośrodek opiekuńczo-wychowawczy, zakład resocjalizacyjny, interwencyjny ośrodek preadopcyjny lub żłobek, wymagany wskaźnik zatrudnienia może być obniżony do 2%.
Kto jest zwolniony z wpłat na PFRON?
Kolejny wyjątek dotyczy niektórych działalności lub sytuacji w firmie. Całkowite zwolnienia z wpłat na PFRON dotyczą:
- Firm zatrudniających mniej niż 25 pracowników (pełne etaty).
- Firm w trudnej sytuacji ekonomicznej, w likwidacji lub w upadłości.
- Jednostek non-profit zajmujących się rehabilitacją, edukacją lub opieką nad osobami niepełnosprawnymi, jak domy pomocy społecznej czy hospicja.
- Jednostek dyplomatycznych, urzędów konsularnych oraz przedstawicielstw misji dyplomatycznych.
- Firm zatrudniających co najmniej 25 pracowników i osiągających 6% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
Poznaj praktyczny przewodnik, jak obliczyć wpłatę na PFRON?
Teraz kiedy znasz już podstawy czas na precyzyjne obliczenie wysokości Twojej wpłaty na PFRON. O tym, jaką dokładnie kwotę będziesz odprowadzał do PFRON-u, decyduje kilka czynników:
- Liczba aktualnie zatrudnionych pracowników.
- Liczba pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności.
- Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej.
Wpłatę do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyliczysz jako iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia, pomnożony przez różnicę między wymaganym wskaźnikiem zatrudnienia osób niepełnosprawnych (6%) a rzeczywistą ilością pracowników z niepełnosprawnościami.
Wzór, jak obliczyć wysokość wpłaty na PFRON
Najszybciej zrozumiesz powyższy opis, gdy pokażemy Ci wzór, według którego obliczysz wysokość składki, którą powinieneś odprowadzić do PFRON-u. Wykonaj więc następujące działanie:
K = 0,4065 × PW × [(ZOG × 0,06) − ZON]
Gdzie:
- K – wysokość składki na PFRON,
- PW – przeciętne miesięczne pensja,
- ZOG – ogólna liczba zatrudnionych (pełne etaty) za dany miesiąc,
- ZON – liczba zatrudnionych osób z niepełnosprawnościami (pełne etaty) za dany miesiąc.
Zwróć uwagę, że przeciętne wynagrodzenie może zmieniać się co kwartał. To będzie miało wpływ na wysokość wpłat PFRON, które musisz dokonywać co miesiąc.
Jak prawidłowo ustalić liczbę zatrudnionych?
Pamiętaj, aby podczas ustalania stanu załogi na potrzeby wpłat na PFRON wykluczyć następujące osoby, które są:
- zatrudnione na umowę o pracę w ramach przygotowania zawodowego,
- na urlopach rodzicielskich lub wychowawczych,
- w służbie wojskowej lub zastępczej,
- na świadczeniu rehabilitacyjnym,
- zatrudnione przez Ochotnicze Hufce Pracy,
- na urlopie bezpłatnym zgodnie z odrębnymi przepisami.
W tym miejscu chcemy Ci podpowiedzieć, że oferujemy swoją pomoc, gdybyś nie radził sobie z wyliczeniem wpłaty lub nie ogarniał sposobów na obniżenie wpłaty na PFRON. Możesz także wesprzeć się w obliczeniach, kalkulatorem wpłat na PFRON dostępnym na stronie mywspieramy.org. To narzędzie w prosty sposób pomoże Ci obliczyć należną składkę, ułatwiając kontrolę nad finansami Twojej firmy. Sprawdź też kalkulator wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.
Jak w prosty sposób zredukować wpłaty na PFRON?
W Twoje ręce oddaliśmy narzędzia, które pomogą Ci zmniejszyć wpłaty na PFRON. Podstawowym krokiem, który musisz teraz wykonać i jest dokładne ustalenie liczby pracowników oraz zastosowanie odpowiednich wzorów do obliczeń składki. Czas więc na praktykę i wdrożenie metod, które pozwolą zredukować obciążenia związane z Funduszem Rehabilitacji.
Zatrudnienie osób niepełnosprawnych, jako najprostsza strategia na obniżenie wpłaty na PFRON
Jednym z najefektywniejszych i pożądanych społecznie sposobów na redukcję wpłat na PFRON jest zatrudnianie osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Ważne jest, abyś osiągnął wymagany wskaźnik zatrudnienia na poziomie 6% lub 2%, w zależności od typu działalności Twojej firmy. Zatrudnienie pracowników z orzeczeniem to najkorzystniejsza strategia z perspektywy finansowej firmy.
Przykład
Jeśli Twoja firma zatrudnia 100 pracowników na pełne etaty, podpisanie umów z 6 osobami z lekkim stopniem niepełnosprawności może całkowicie wyeliminować obowiązek Twoich wpłat na PFRON.
Jeszcze szybciej osiągniesz wymagany wskaźnik, jeśli podejdziesz strategicznie i zatrudnisz osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności i z tzw. schorzeniami szczególnymi. To pozwoli Ci na korzystniejsze warunki redukcji wskaźnika zatrudnienia.
Przykład
W firmie zatrudniającej 100 osób wskaźnik 6% możesz uzyskać, zatrudniając tylko 2 pracowników z takim orzeczeniem o niepełnosprawności, o ile łącznie pracują na 1,5 etatu. Tylko to sprawi, że będziesz musiał odprowadzać składek PFRON.
Schorzenia szczególne, które wpływają na skuteczniejsze obniżenie wpłat na PFRON
W ostatnim przypadku, abyś skorzystał z podwyższonej redukcji wskaźnika zatrudnienia, pracownik powinien dostarczyć Ci zaświadczenie od lekarza specjalisty potwierdzające jedno z poniższych schorzeń:
- upośledzenie umysłowe,
- choroba Parkinsona,
- epilepsja,
- stwardnienie rozsiane,
- przewlekłe choroby psychiczne,
- ślepota lub niedowidzenie,
- głuchota, głuchoniemota,
- miastenia,
- paraplegia, tetraplegia, hemiplegia,
- nosicielstwo wirusa HIV,
- późne powikłania cukrzycy.
Zakup usług i produktów, jako sposób na obniżenie wpłaty na PFRON
Drugą skuteczną metodą na zmniejszenie wpłat na PFRON, który chcemy Ci polecić, jest uzyskanie odpisu poprzez zakup towarów lub usług u uprawnionych podmiotów. Dokonując zamówień i opłacając faktury, możesz otrzymać od sprzedawcy dokument INF-U, który zawiera informacje o kwocie możliwego obniżenia Twoich wpłat. Tu musisz przestrzegać obowiązku wniesienie opłat terminowo.
Dzięki tej strategii możesz czerpać z niej dla swojej firmy podwójną korzyść:
- zdobywasz potrzebne produkty lub usługi,
- jednocześnie obniżasz swoją wpłatę na PFRON dzięki odpisom.
Jakie firmy udzielają odpisów na PFRON?
Zwróć uwagę, kto może udzielić Ci ulgi we wpłatach PFRON. Do wystawienia dokumentu INF-U uprawnione są firmy, w których zatrudnionych jest co najmniej 25 pracowników na pełnych etatach i dodatkowo spełniają warunki dotyczące zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Zatrudniają osoby:
- z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- lub z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w liczbie co najmniej 30%, gdy ich niepełnosprawność związana jest z tzw. schorzeniem specjalnym.
Ponadto odpis przysługuje Ci, tylko, gdy zakupione produkty lub usługi pochodzą z własnej działalności produkcyjnej, lub usługowej sprzedawcy, wyłączając działalność handlową.
Jaka jest maksymalna wysokość ulgi PFRON?
Nie musisz znać szczegółów obliczeń ulgi. To sprzedawca oblicza wysokość odpisu na PFRON i wystawia Ci stosowną informację na formularzu INF. Ty musisz jedynie wpisać kwotę ulgi do deklaracji DEK. Pamiętaj jednak, że maksymalna ulga na PFRON nie może przekroczyć 50% należnej kwoty wpłaty w danym miesiącu. Jeśli uzyskana ulga przekracza ten limit, nadwyżkę możesz wykorzystać w ciągu następnych 6 miesięcy. Łączna kwota ulgi nie może również przekroczyć 50% wartości netto na fakturze.
Przykład
Jeśli kupisz usługi za 50 tys. zł od firmy udzielającej ulgi na PFRON i otrzymasz formularz INF z ulgą w wysokości 5 tys. zł, w deklaracji DEK wpisujesz tę kwotę. Jeśli Twoja należność na PFRON wynosi 25 tys. zł, po uwzględnieniu ulgi zapłacisz 20 tys. zł.
Z czym wiążą się podstawowe warunki korzystania z odpisu na PFRON
Zwróć uwagę na 2 elementy:
- Terminowe opłacenie zobowiązań – kluczowe jest uregulowanie faktury na czas. Liczy się data obciążenia Twojego rachunku bankowego.
- Oświadczenie o korzystaniu z ulg – po otrzymaniu corocznej informacji o zasadach korzystania z ulg od sprzedawcy, musisz złożyć oświadczenie w ciągu 7 dni, określając, czy zamierzasz korzystać z odpisów w danym roku.
Dlaczego terminowość dokonywania wpłat na PFRON jest ważna?
Terminowe obowiązkowe wpłaty na PFRON są konieczne. Wpłaty powinieneś realizować do 20. dnia miesiąca po miesiącu, w którym powstało zobowiązanie. Przekroczenie powyższego terminu skutkuje zaległościami i naliczaniem odsetek od dnia po terminie do dnia, w którym dokonasz ich spłaty. Regularne wpłaty nie tylko zapobiegają dodatkowym kosztom, ale są również warunkiem do uzyskania dofinansowań na zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Warto byś o tym pamiętał.
Z jakich sposobów na obniżenie wpłaty na PFRON skorzystasz?
Chcemy Ci przypomnieć, że obniżenie wpłaty na PFRON to nie tylko oszczędność dla Twojej firmy. To także ogromna szansa na wprowadzenie pozytywnych zmian w miejscu pracy. Najprostszą i najbardziej efektywną metodą więc, z jakiej możesz skorzystać, jest zatrudnienie osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. To pozwoli Ci osiągnąć wymagany wskaźnik zatrudnienia i całkowicie zwolnisz się z obowiązku wpłat. Przypominamy, że dodatkowo możesz skorzystać z preferencyjnych warunków, zatrudniając osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności oraz schorzeniami szczególnymi, co daje jeszcze szybsze możliwości obniżenia wymaganych składek.
Alternatywnie, obniżenie wpłaty na PFRON uzyskasz poprzez zakupy usług lub produktów od uprawnionych podmiotów, które mogą Ci wystawić dokument INF-U. Maksymalna ulga nie może przekroczyć 50% należnej wpłaty w danym miesiącu, a ewentualne nadwyżki możesz wykorzystać przez kolejne 6 miesięcy. Zwróć uwagę na terminowe opłacanie faktur oraz miej świadomość wymogów formalnych, takich jak składanie oświadczeń dotyczących korzystania z ulg. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych kosztów związanych z zaległościami i odsetkami, a także otworzysz sobie drogę do dodatkowych funduszy na rozwój firmy poprzez dofinansowania na zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami.