praca sprzątanie

Praca sprzątanie z orzeczeniem o niepełnosprawności. Poznań i nie tylko

Zakres obowiązków pracownika zajmującego się sprzątaniem różni się w zależności od miejsca wykonywanej pracy. Inaczej on wygląda przykładowo w szkole, inaczej w biurze, a jeszcze inaczej  w przypadku sprzątania w domu prywatnym. Zaletą tego stanowiska jest to, że nie wymaga dodatkowych kwalifikacji.

Wszystko to ma znaczenie, gdy zależy nam na szybkim znalezieniu zatrudnienia lub dodatkowej pracy i zarobku. Ponadto, jeśli lubisz sprzątać lub odpręża Cię ta czynność, może się okazać, że jest to dodatkowo praca, do której nie będziesz chodzić z przymusem.

Wiele firm sprzątających chętnie zatrudnia osoby niepełnosprawne. Dzieje się tak w Poznaniu i całym kraju. Oznacza to, że jeśli zdecydujesz się na pracę związaną ze sprzątaniem, z dużym prawdopodobieństwem nie będziesz miał większych problemów, by ją znaleźć.

Czytając poniższy artykuł — Praca sprzątanie Poznań i nie tylko — dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności — dowiesz się, jakie obowiązki ma pracownik sprzątający w biurze lub mieszkaniu prywatnym? Podpowiemy, jak znaleźć pracę sprzątaczki lub pracownika porządkowego? Dowiesz się, ile zarabia pracownik zajmujący się sprzątaniem.

Na czym polega praca sprzątaczki?

Sprzątanie jest to praca fizyczna. Jeśli będziesz zajmować stanowisko sprzątaczki, twoim głównym zadaniem będzie dbanie o utrzymanie czystości i porządku, a także o  schludność pomieszczeń. W trakcie pracy powinieneś nosić strój roboczy, do którego należy przede wszystkim fartuch i jednorazowe rękawiczki. Do wykonywania swoich obowiązków będziesz używać: odkurzacza, froterki, szczotki do zamiatania lub szorowania oraz rozmaitych środków czyszczących, lub dezynfekcyjnych.

Zdrowie a praca przy sprzątaniu

Zanim zostaniesz zatrudniony, jako pracownik sprzątający musisz posiadać prawidłowe wyniki badań lekarskich oraz zaświadczenie o nieposiadaniu choroby zakaźnej. Dobrze, jeśli charakteryzujesz się dokładnością, zaangażowaniem, a także poczuciem estetyki. To cechy przydatne w zawodzie sprzątaczki.

Gdzie osoba sprzątająca może sprzątać?

Osoba wykonująca pracę związaną ze sprzątaniem może być zatrudniona w: szkole, biurach, mieszkaniach prywatnych. Zatrudnienie może znaleźć również w hotelach, placówkach handlowych, obiektach przemysłowych, gastronomicznych lub administracyjnych, a także w szpitalach na terenie miasta Poznania, innych miast i miejscowości.

Zakres obowiązków pracownika sprzątającego

Do głównych zadań pracownika sprzątającego należy przede wszystkim: zamiatanie, zmywanie i polerowanie podłogi, odkurzanie, mycie okien, zmiana pościeli i ręczników, opróżnianie koszy na śmieci, ścieranie kurzy, czyszczenie pomieszczeń sanitarnych. Sprzątaczka dba również o to, by w toaletach nie zabrakło papieru toaletowego, mydła i ręczników.

Sprzątanie w biurze

Jak już wspominaliśmy, zakres obowiązków osoby sprzątającej może różnić się od miejsca wykonywanej pracy. I tak przykładowo do zadań w biurze należy zazwyczaj: mycie podłogi i odkurzanie, ścieranie kurzy z biurek i urządzeń. W biurze pracownik sprzątający zazwyczaj zajmuje się utrzymaniem porządku w toaletach, pomieszczeniach pracowniczo-gospodarczych, myciem naczyń. Czasem również podlewa kwiaty.

Sprzątanie w szkole

W szkole natomiast pracownik sprzątający zajmuje się utrzymaniem czystości na korytarzach, opróżnia kosze na śmieci i zakłada nowy worek. Po zakończonych lekcjach sprząta i wietrzy sale lekcyjne, sprząta toalety, uzupełnia mydło i papier toaletowy. W trakcie trwania ferii lub wakacji myje okna i zajmuje się generalnym porządkiem.

Sprzątanie mieszkań i instytucji — zadania

Sprzątanie pomieszczeń publicznych znacznie różni się od sprzątania domów prywatnych. Warunki i zakres obowiązków ustalasz bezpośrednio ze zleceniodawcą. Jest w nich znacznie więcej pracy z tego względu, że przykładowo w pokoju, czy salonie w mieszkaniu jest więcej mebli, niż w biurze, w którym na ogół stoi jedynie biurko i szafka na dokumenty. W mieszkaniu prywatnym natomiast mogą występować różnego rodzaju ozdoby i dekoracje, które należy oczyścić i usunąć z nich kurz. Bywają drewniane meble, o które należy odpowiednio dbać. W mieszkaniu prywatnym może także mieszkać pies lub kot, co wiąże się z oczyszczaniem kanap i dywanów z sierści. Oznacza to, że łatwiej sprzątać w szkole, biurze czy hotelu, niż w prywatnym mieszkaniu, mimo że metraż może być znacznie mniejszy.

Sprzątanie w szpitalu i przychodni

Praca salowej w szpitalu teoretycznie nie różni się od poprzednich miejsc pracy w zakresie sprzątania. Mają jednak najtrudniejsze zadania ze względu na to, że w ośrodkach zdrowia musi być zachowana sterylna czystość. Jest to nie łatwe, gdyż oddział szpitalny to miejsce, gdzie pojawia się krew lub inne nieczystości organiczne, które należy szybko usunąć. Do obowiązków salowej należy również wykonywanie dezynfekcji pomieszczeń.

Sprzątanie w hotelu

Pracownik sprzątający w hotelu zajmuje się utrzymaniem porządku w pokojach odwiedzanych przez gości. Wymienia pościel, odkurza oraz uzupełnia mydło i papier toaletowy w toalecie. Robi to przed zakwaterowaniem kolejnych osób. W czasie ich pobytu dba o to, by wyrzucić śmieci i ogólny porządek w pokoju.

praca sprzątanie Poznań
Praca sprzątanie Poznań i cały kraj — dla niepełnosprawnych.

Jak osoba niepełnosprawna może znaleźć pracę, jako sprzątaczka?

Poszukując pracy, w pierwszej kolejności dobrze sprawdzić oferty zamieszczone w Internecie. Jest ich naprawdę sporo. W tym celu odwiedź popularne portale ogłoszeniowe:

 • Praca.pl 
 • Pracuj.pl
 • Indeed,
 • OLX,
 • Jooble.org,
 • Lento.

Jeśli jesteś z Poznania, zawęź obszar wyszukiwania i wpisz do wyszukiwarki, np.: „praca sprzątanie Poznań”, „oferty pracy sprzątanie Poznań”, „sprzątanie Poznań”, „firma sprzątająca Poznań” itd. Jeśli nie zależy Ci na lokalizacji, szukaj firm, które działają na terenie kraju.

Oferty pracy sprzątanie mieszkań osób prywatnych

Możesz również samodzielnie poszukiwać ogłoszeń od ludzi, którzy poszukują pomocy w sprzątaniu. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się założenie własnej działalności gospodarczej. To jednak wymaga dużej przedsiębiorczości oraz umiejętności poszukiwania nowych klientów i utrzymywania z nimi dobrych i stałych relacji. Własna działalność pozwala na większe zarobki, natomiast praca na etat zapewnia ciągłość tych zleceń i stabilne zatrudnienie.

Urząd Pracy a oferty pracy — sprzątanie

Poszukując pracy, jako sprzątaczka, możesz również skorzystać z pomocy Powiatowego Urzędu Pracy lub agencji pośrednictwa pracy. Wybierając PUP, możesz dodatkowo skorzystać ze stażu zawodowego, który przygotuje cię do pracy związanej ze sprzątaniem. W ten sposób zyskujesz doświadczenie zawodowe i zwiększasz swoje szanse na znalezienie stałej pracy.

Praca sprzątanie Poznań i cała Polska dla osób z orzeczeniem

Agencje pracy pomagają również w znalezieniu pracy przez osoby niepełnosprawne. Posiadają własną bazę ofert, którą mogą przedstawić Ci w zależności od wcześniejszego doświadczenia i zdobytych umiejętności. Zarejestruj się na ich stronie internetowej i złóż swoje CV. Znajdą dla Ciebie ofertę niezależnie gdzie mieszkasz.

Praca sprzątanie z orzeczeniem. Oferty pracy od zaraz

Oferujemy pracę na terenie całej Polski. Oferty pracy od zaraz dostępne są w miejscowościach:

 • Poznań,
 • Gniezno,
 • Kraków,
 • Niepołomice,
 • Nowy Targ,
 • Gdów,
 • Warszawa,
 • Pruszków,
 • Piaseczno.

Zatrudnienie a firma sprzątająca

Możesz również zatrudnić się w firmie oferującej usługi sprzątające. Obsługują one przykładowo: biura, centra handlowe, szkoły, ale również klatki schodowe bloków osiedlowych, czy wynajmowane gabinety. Jest to sposób, który pozwala najłatwiej znaleźć stałe zatrudnienie i pracę na etat. Istnieją przedsiębiorstwa, które chętnie zatrudniają osoby niepełnosprawne i część z nich spełnia warunki Zakładu Pracy Chronionej.

Pamiętaj jednak, że możesz być także zatrudniony na otwartym rynku pracy i nie musisz ograniczać się wyłącznie do ofert kierowanych do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Praca sprzątanie na część etatu

Jeśli jesteś młodą osobą i poszukujesz dodatkowego zarobku niż stałego zatrudnienia na pełen etat, możesz zatrudnić się jako pracownik sprzątający w niepełnym wymiarze godzin. Takie rozwiązanie pozwoli na pogodzenie pracy zawodowej np. ze studiami, czy innymi obowiązkami. Wtedy liczba godzin będzie mniejsza lub będziesz pracować w dni wolne od zajęć na uczelni.

Aby wykonywać pracę związaną ze sprzątaniem, możesz samodzielnie poszukiwać pojedynczych zleceń lub zdecydować się na umowę zlecenie, która daje większą dowolność w zakresie wymiaru czasu pracy. Możesz także zdecydować się na umowę o pracę na część etatu.

Pracodawcy chętnie zatrudniają studentów. Dodatkowo fakt, że posiadasz orzeczenie i firma może otrzymać wsparcie finansowe z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, może być dla niej jeszcze bardziej zachęcający.

Ile może zarobić osoba niepełnosprawna, sprzątając?

Na samym początku najczęściej oferowana jest minimalna krajowa. Pracując na pełny etat, w zależności od firmy mogą dodatkowo przysługiwać premie lub karty Multi-sport. Zatrudnieni w prywatnych ośrodkach zdrowia lub opieki medycznej dostają nieco lepsze warunki finansowe.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, prowadząc działalność gospodarczą, możesz zarobić więcej. Będąc zaangażowanym, możesz realizować więcej zleceń w miesiącu. Pracujesz na własne konto i samodzielnie decydujesz o ilości pracy, jaką wykonujesz.

Forma zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, jako sprzątaczka

Jako pracownik sprzątający możesz zatrudnić się w firmie sprzątającej lub u osoby prywatnej. Należy jednak na to uważać. Zdarza się tak, że jest to praca bez żadnej umowy, która nie zapewnia ubezpieczenia zdrowotnego i pewności stałości zleceń. Bywa jednak, że osoby prywatne proponują umowę, jednak jest to znacznie rzadziej.

Agencje sprzątające a zatrudnienie osób niepełnosprawnych

Część firm oferujących usługi w zakresie sprzątania są to Zakłady Pracy Chronionej. Dziś jednak to nie jedyne miejsca pracy, w których możesz znaleźć zatrudnienie. Wielu pracodawców z otwartego rynku pracy również chętnie zatrudnia osoby niepełnosprawne.

Firmy zatrudniające, co najmniej 25 pracowników i osiągające wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych na poziomie 6% zostają zwolnione z obowiązkowej miesięcznej wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Są to niewątpliwie dodatkowe koszty, a zwolnienie z wpłaty PFRON pozwala generować oszczędności w firmie. Ponadto firmy te zyskują prawo, aby ubiegać się o dodatkowe środki finansowe. Jest to miesięczne dofinansowanie wynagrodzeń osób niepełnosprawnych. Nawet do 75%  poniesionych kosztów płacy. Konkretne kwoty zależą od stopnia i rodzaju niepełnosprawności. Jeśli posiadasz znaczny stopień niepełnosprawności i schorzenie specjalne (upośledzenie umysłowe, chorobę psychiczną, epilepsję, całościowe zaburzenia rozwoju lub uszkodzenie wzroku), pracodawca może maksymalnie otrzymać 3150 zł miesięcznie.

Pracodawca może ubiegać się również o zwrot kosztów związanych z wyposażeniem i adaptacją stanowiska pracy dla potrzeb osoby niepełnosprawnej oraz zwrot kosztów jego szkolenia. Oznacza to, że zatrudnienie osoby niepełnosprawnej niesie również korzyści finansowe dla pracodawcy.

Warunkiem otrzymania wsparcia finansowego z PFRON jest to, aby pracownik z orzeczeniem został zatrudniony na podstawie umowy o pracę. To gwarantuje mu stabilne zatrudnienie. Warto podkreślić, że polityka otwartości prowadzona przez firmy zatrudniające osoby niepełnosprawne wpływa na ich wizerunek i odbiór wśród klientów. Zwiększają swoją autentyczność i poziom zaufania. W ten sposób pracodawca może pokazać, że nie są mu obojętne losy najbardziej potrzebujących.

Podsumowanie

Niepełnosprawni dobrze odnajdują się w pracy przy sprzątaniu. Mogą pracować blisko domu. Zatrudniając się w firmie sprzątającej, mogą liczyć na stabilną pracę i stałe zarobki. Mogą liczyć na przywileje pracownicze.
Kiedy szukają pracy i zleceń sami mogą skorzystać z Internetu. Pracę przy sprzątaniu znajdą wszędzie.

JAK WYGLĄDA PRACA PANI „SPRZĄTACZKI” ?

Jeśli interesuje Cię praca dla osób niepełnosprawnych w obsłudze klienta — Kliknij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *