Zakład Pracy Chronionej wsparciem dla osób niepełnosprawnych i Przedsiębiorców
Zarządzanie firmą to nie tylko kwestia wydajności i zysku, ale także społecznej odpowiedzialności biznesu. Z tego względu warto bliżej poznać koncepcję i dowiedzieć się jak działa Zakład Pracy Chronionej.
ZPCH to miejsce, w którym współpraca przynosi korzyści nie tylko przedsiębiorcom, ale także osobom niepełnosprawnym.
Przedstawiamy temat Zakładów Pracy Chronionej. Dowiesz się, czym dokładnie jest ZPCH, jakie korzyści niesie ze sobą współpraca z nimi oraz jak skorzystać z ulgi we wpłacie na PFRON. Odpowiemy na pytania dotyczące warunków przekształcenia własnej firmy w Zakład Pracy Chronionej, w jakich branżach działają, oraz jakich pracowników niepełnosprawnych trzeba w nich zatrudnić.
Zakład Pracy Chronionej – czym jest?
Zakład Pracy Chronionej to firma, która tworzy specjalnie dostosowane stanowiska pracy dla osób niepełnosprawnych.
Jednak to nie wszystko – ZPCH może również udzielać odpisów na PFRON swoim kontrahentom, co stanowi dodatkową korzyść dla Przedsiębiorców, jeżeli zakupią usługę od takiej firmy.
Zakład Pracy Chronionej, wbrew powszechnej opinii, może działać nie tylko w ochronie czy sprzątaniu. ZPCH świadczą usługi w wielu innych branżach. Zakłady takie działają w gastronomii, hotelarstwie, meblarstwie, poligrafii, handlu, przetwórstwie i wielu innych sektorach, także produkcyjnych.
Jakie warunki musi spełnić Zakład Pracy Chronionej?
Praca chroniona to specyficzny rodzaj zatrudnienia, w którym pracodawca dostosowuje stanowisko pracy do potrzeb pracownika z niepełnosprawnością.
Co ważne, przynajmniej 50% pracowników w takim zakładzie musi być niepełnosprawnych i niezdolnych do pracy na otwartym rynku.
Istnieją określone kryteria, jakie firma musi spełnić, aby otrzymać status Zakładu Pracy Chronionej:
- musi prowadzić działalność przez okres co najmniej 12 miesięcy,
- musi zatrudniać minimum 25 pracowników w przeliczeniu na pełen etat,
- musi osiągać odpowiedni wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych przez co najmniej 6 miesięcy:
– 50% zatrudnionych to osoby niepełnosprawne, w tym 20% z umiarkowanym lub znacznym stopniem,
– minimum 30% zatrudnionych to osoby niewidome, psychicznie chore lub upośledzone umysłowo zaliczone do znacznego bądź umiarkowanego stopnia, - musi odpowiednio przystosować miejsce pracy, w tym pomieszczenia użytkowane, stanowiska pracy oraz ciągi komunikacyjne uwzględniając szczególne potrzeby osób niepełnosprawnych, oraz przepisy Bezpieczeństwa i Higieny Pracy,
- musi zagwarantować swoim pracownikom doraźną oraz specjalistyczną opiekę medyczną, a także poradnictwo i usługi rehabilitacyjne.
Status Zakładu Pracy Chronionej – co zyskuje firma?
Zyskanie statusu ZPCH może przynieść Ci dodatkowe korzyści. Jest to możliwość:
- otrzymywania rządowych dofinansowań,
- korzystania z ulg podatkowych.
Działając jako Zakład Pracy Chronionej, możesz aktywnie wspierać aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych, co stanowi ważny aspekt społecznej odpowiedzialności biznesu.
Jak uzyskać status Zakładu Pracy Chronionej?
Decyzję o przyznaniu statusu ZPCH wydaje Urząd Wojewódzki. Aby go uzyskać, musisz złożyć odpowiedni wniosek do wojewody i spełnić wszystkie wymagane kryteria.
Jakie są warunki pracy chronionej, czyli co musi zapewnić pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną? ?
Pracownik posiadający orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ma swoje uprawnienia pracownicze.
- Ma skrócony wymiar czasu pracy. Jego tygodniowy limit wynosi maksymalnie 40 godzin, czyli dziennie nie może pracować więcej niż 8 godzin.
- Nie może również wykonywać pracy w godzinach nadliczbowych i w godzinach uznawanych za porę nocną. Uwaga, ten przepis nie dotyczy pracy w ochronie i pilnowaniu.
- W przypadku, gdy jego niepełnosprawność sprawia, że wyjazd służbowy jest utrudniony, ma prawo odmówić takiej podróży.
- Dodatkowo, pracownik ten ma prawo do dodatkowej 15-minutowej przerwy i dodatkowego 10 dni urlopu.
- Może skorzystać ze zwolnienia od pracy w celu udziału w turnusie rehabilitacyjnym.
Osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności nie mają możliwości skorzystania z dodatkowego urlopu, a osoby z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności nie mogą pracować więcej niż 35 godzin tygodniowo, co oznacza maksymalnie 7 godzin pracy dziennie.
Współpraca z ZPCH, czyli jak uzyskać ulgę we wpłacie na PFRON?
Jeżeli zatrudniasz co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i nie osiągasz wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych 6%, dokonujesz miesięcznej wpłaty na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Możesz ją obniżyć, gdy uzyskasz ulgę. Jak to zrobisz?
Współpracując z firmą, która posiada status ZPCH i dokonując od niej zakupu usługi, po opłaceniu faktury, otrzymasz informacje o kwocie obniżenia. Będziesz mógł ją wykorzystać, dokonując rozliczeń z PFRON. Zakład Pracy Chronionej ma obowiązek wystawienia swoim kontrahentom druk INF-U.
Gdzie znaleźć firmę o statusie ZPCH?
Jeśli jesteś zainteresowany współpracą z Zakładami Pracy Chronionej, Urzędy Wojewódzkie posiadają wykazy firm ze statusem ZPCH.
Jak znaleźć pracownika z orzeczeniem o niepełnosprawności?
Jeśli poszukujesz pracowników z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności do swojego ZPCH, to agencja My Wspieramy stanowi do tego doskonałe miejsce. Jeżeli zdecydujesz się skorzystać z naszego wsparcia, pomożemy Ci dobrać odpowiedniego pracownika nie tylko na podstawie stopnia na orzeczeniu.
Podsumowanie
Posiadanie statusu lub współpraca z ZPCH to nie tylko sposób na optymalizację kosztów prowadzenia działalności, ale także szansa na realizację społecznej odpowiedzialności biznesu. Możesz nie tylko obniżyć swoje wpłaty na PFRON, ale także wspierać przedsiębiorstwa, które tworzą miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych. Współpraca z ZPCH lub status takiego zakładu może niewątpliwie przynieść korzyści dla Twojej firmy.
Chcąc samemu uzyskać status Zakładu Pracy Chronionej, musisz spełnić określone kryteria. M.in. osiągnąć wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych 50%, (w tym 20% muszą to być osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem), lub 30%, gdy są to osoby ze znacznym bądź umiarkowanym stopniem i upośledzeniem, chorobą psychiczną lub niewidzące. Dodatkowo musisz odpowiednio przystosować miejsce pracy do potrzeb pracowników niepełnosprawnych oraz zapewnić im opiekę medyczną, poradnictwo i usługi rehabilitacyjne.
Będąc Zakładem Pracy Chronionej, możesz zyskać również rządowe dofinansowania czy zwolnienia podatkowe.