Obrazek wyróżniający do artykułu - zwolnienie lekarskie wstecz. Na zdjęciu znajduje się młoda lekarka siedząca przy biurku. Ma na sobie biały fartuch lekarski i stetoskop zawieszony na szyi. Kobieta ma ciemne, falowane włosy i delikatny uśmiech na twarzy. Przed nią, na biurku, siedzi mężczyzna (widziany z tyłu), który prawdopodobnie jest jej pacjentem. W tle widać sprzęt medyczny, w tym monitor.

Poznaj zasady, by dostać zwolnienie lekarskie wstecz zgodnie z prawem

Co zrobić, gdy czujesz  się nie najlepiej, a do lekarza brak miejsc? Czy w takiej sytuacji musisz mimo wszystko iść do pracy? Nie!

Dziś pomówimy o tym, jak działa zwolnienie lekarskie wstecz. Przyjrzymy się, kto ma prawo je wystawić i komu,  jakie są jego zasady, ile dni  wstecz obejmuje. Podpowiemy Ci czy uzyskasz je online, bez narażania się na pogorszenie objawów i bez wychodzenia z domu.

Jak działa zwolnienie lekarskie wstecz?

Zachorowałeś, niestety masz trudności, aby dotrzeć do lekarza w dniu, w którym pojawiły się wszelkie objawy choroby. Próbujesz zarejestrować się, jednak otrzymujesz informację, że dziś lekarz dziś Cię przyjmie. Aktualnie przyczyną tego stanu rzeczy są po prostu kolejki do lekarza. Jednak nie panikuj! Masz trochę czasu. Zapamiętaj, że lekarz może wystawić Ci zwolnienie z datą wsteczną maksymalnie do 3 dni.

Warto podkreślić, że od roku 2018 zwolnienia lekarskie wystawiane są wyłącznie w formie elektronicznej. To pomocne ułatwienie dla chorujących pracowników. Dzięki temu nie musisz osobiście dostarczać zaświadczenia L4 do siedziby firmy.

Obrazek do artykułu - zwolnienie lekarskie wstecz. Na zdjęciu widać lekarza w białym kitlu siedzącego przy biurku. Przed nim znajduje się osoba (prawdopodobnie pacjent), której widoczne są jedynie splecione dłonie. Lekarz trzyma długopis, gotowy do zapisania notatek lub recepty. W tle można dostrzec jasne, rozmyte tło, które sugeruje, że zdjęcie zostało wykonane w jasnym, dobrze oświetlonym pomieszczeniu, prawdopodobnie w gabinecie lekarskim.

Czy zwolnienie lekarskie wstecz obejmuje w dni robocze, czy kalendarzowe?

Zwolnienie lekarskie wstecz obejmuje 3 dni kalendarzowe, niezależnie od czasu pracy pracownika. To oznacza, że dotyczy także dni wolnych od pracy, czyli weekendów.

Ma to dla Ciebie znaczenie, jeśli zachorowałeś w piątek, a wizytę u lekarza masz szansę dopiero w poniedziałek. Jeśli pracujesz w weekendy, naturalne jest, że nie przyjdziesz do pracy ani w piątek, ani w sobotę, ani w niedzielę.

Zapamiętaj, żeby po wystąpieniu symptomów choroby najpóźniej po dwóch dniach zgłosić się do lekarza, który wystawi Ci zwolnienie lekarskie wstecz.

Kto może wystawić L4 wstecz?

Zaświadczenie lekarskie wstecz może wypisać Ci tylko i wyłącznie uprawniony lekarz. Zrobi to:

  • internista,  
  • dentysta,
  • ginekolog,
  • lub inny specjalista medycyny.

Na ile dni może być wydane zwolnienie lekarskie wstecz?

W przypadku zwolnienia lekarskiego wstecz nie ma określonego maksymalnego okresu jego długości. To zależy od Twojego stanu zdrowia i przewidywanego okresu powrotu do pełnej sprawności pracowniczej.

Zaświadczenie L4 może być Ci wydane na kilka dni, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt dni. Nie ma znaczenia, czy było ono wystawione z datą wsteczną, czy też nie.

Na ile dni wstecz można dostać zwolnienie lekarskie od psychiatry?

Jak już wspomnieliśmy, lekarz może wystawić Ci zwolnienie z datą wsteczną. Dotyczy to zarówno lekarzy rodzinnych, jak i specjalistów. Dostaniesz od nich L4 według ogólnych zasad, czyli do 3 dni przed konsultacją.  

Lekarze psychiatrzy mają większą swobodę wystawianiu zwolnień wstecz. Jeśli stwierdzą, że cierpisz na poważne zaburzenia psychiczne, które ograniczają Ci możliwość podejmowanie decyzji i funkcjonowanie w pracy, mogą wystawić Ci zwolnienie z datą wsteczną na więcej niż 3 dni. Wówczas Twoja nieobecność w pracy zostanie uznana za usprawiedliwioną.

Obrazek do artykułu - zwolnienie lekarskie wstecz. Na zdjęciu znajduje się kobieta siedząca na kanapie, przykryta jasnym kocem. Wygląda na zmęczoną i chorą, trzyma w jednej ręce butelkę z lekarstwem, a w drugiej czyta ulotkę dotyczącą tego lekarstwa. Jej twarz jest lekko ściągnięta w wyrazie koncentracji lub zmęczenia, jakby miała trudności z przeczytaniem lub zrozumieniem instrukcji. W tle widać domowe otoczenie, z półkami i roślinami na parapecie.

Na ile dni wstecz zwolnienie lekarskie może otrzymać kobieta w ciąży?

Ciąża może oznaczać, że będziesz miała dokuczliwe dolegliwości. Mdłości, wymioty czy większa potrzeba snu skutecznie utrudnią Ci wykonywanie obowiązków służbowych. Dlatego kobiecie w ciąży przysługuje zwolnienie lekarskie nie tylko w przypadku choroby. Możesz je otrzymać zarówno od ginekologa, jak i lekarza rodzinnego.

Pamiętaj, że w tym przypadku obowiązują ogólne zasady wystawiania zwolnienia z datą wsteczną. Oznacza to, że może obejmować ono maksymalnie 3 dni przed dniem, w którym skonsultujesz się z lekarzem.

Czy jest szansa na zwolnienie lekarskie wstecz w ramach teleporady?

Jeżeli naprawdę źle się czujesz i nie jesteś w stanie dotrzeć na wizytę lekarską do poradni możesz otrzymać zaświadczenie L4 bez wychodzenia z domu. Taką możliwość daje Ci teleporada.

Lekarz podczas rozmowy telefonicznej przeprowadzi z Tobą wywiad i na tej podstawie oceni Twój stan zdrowia. Może także wystawić Ci także zwolnienie lekarskie z datą wsteczną.

Czy można dostać zwolnienie wstecz na prywatnej wizycie u lekarza?

Zgodnie z przepisami możesz otrzymać zwolnienie lekarskie wstecz także na wizycie prywatnej. Ma to znaczenie, gdy na NFZ do konkretnego specjalisty jest duża kolejka i nie masz możliwości dostać się do lekarza w ciągu dwóch dni.

W takiej sytuacji rozwiązaniem jest prywatna opieka lekarska. Możesz udać się do specjalisty na wizytę prywatną i poprosić o zwolnienie lekarskie wstecz. Takie L4 zostanie zaakceptowane pod warunkiem, że będzie miał on podpisaną stosowną umowę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Kluczowe aspekty dotyczące zwolnienia lekarskiego wstecz

Omówiliśmy wiele kluczowych aspektów, jakie dotyczą zwolnienia lekarskiego wstecz.  Poniżej zamieszczamy najważniejsze punkty, które powinieneś zapamiętać:

  1. Zwolnienie lekarskie wstecz jest przydatne w sytuacjach, gdy pracownik nie jest w stanie natychmiast udać się do lekarza z powodu objawów choroby lub innych problemów zdrowotnych.
  2. Lekarz, który może wystawić zwolnienie wstecz, to zarówno lekarz rodzinny, dentysta, ginekolog, jak i inni specjaliści. Zwolnienia lekarskie są teraz wystawiane w formie elektronicznej.
  3. Psychiatrzy mają większą swobodę w wystawianiu zwolnień wstecz, zwłaszcza w przypadkach poważnych problemów psychicznych.
  4. W przypadku ciąży, zwolnienie lekarskie wstecz jest możliwe, ale obowiązują ogólne zasady, a zwolnienie nie może przekroczyć 3 dni wstecz.
  5. Zarówno wizyty na NFZ, jak i prywatne wizyty lekarskie pozwalają na wystawienie zwolnienia lekarskiego wstecz, o ile lekarz ma podpisaną odpowiednią umowę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
  6. Podczas teleporady również wystawiane są zaświadczenia L4 wstecz.

Zwolnienie lekarskie wstecz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *