zegarek brajlowski

Zegarki dla niewidomych – poradnik, gdzie i jaki zegarek kupić

Zaspałeś do pracy? Spóźniłeś się na randkę? Uciekł Ci autobus? To znak, aby zainwestować w zakup nowego zegarka. Jeśli jesteś osobą niewidomą lub niedowidzącą, na pewno masz problem z odczytaniem godziny z klasycznego zegarka. Pamiętaj, masz możliwość korzystania z zegarków dostosowanych do rodzaju Twojej niepełnosprawności.

Patrząc na dzisiejsze tempo życia, wykonywanie ogromu zadań bez użycia zegarka, wydaje się niemożliwe do zrealizowania. Dotyczy ta reguła także osób z niepełnosprawnością wzroku. Przeczytaj artykuł i dowiedz się w jaki sposób, możesz dobrać zegarek dla niewidomych zgodny z Twoimi potrzebami. Współczesne zegarki dla niewidomych oferują nam wiele opcji ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Jako osoba z dysfunkcją wzroku, pokażę Ci różnorodne rodzaje i modele zegarków, na które warto, abyś zwrócił uwagę.  

zegarek dla niewidomych
Zegarek dla niewidomych.

Rodzaje zegarków i ich funkcje – czego oczekujemy od zegarka dla osób niewidomych?

Na rynku, możesz znaleźć całkiem interesującą gamę czasomierzy dedykowanych osobom z dysfunkcją wzroku. Nie odbiegają one wyglądem od tradycyjnych zegarków.

Niekiedy jednak wystarczy jedna dodatkowa funkcja, by zegarek stał się niezastąpionym gadżetem dla osoby niewidomej.  Najczęściej spotkasz m.in. zegarki dotykowe, wibracyjne, oraz mówiące.

Zegarek mówiący dla osoby niewidomej i słabowidzącej

Jeśli masz problemy ze wzrokiem i nie posługujesz się pismem brajla, zegarek mówiący jest właśnie dla Ciebie. Urządzenie to poda Ci w sposób głosowy komunikat o godzinie. Tego rodzaju zegarki posiadają sporo użytkowych funkcji takich jak:

 • Timer
 • Alarm
 • Minutnik
 • Budzik
 • Odczyt aktualnej daty
 • Łatwy dostęp do ustawień i zmiany czasu
 • Regulacja głośności

Niestety urządzenia te nie należą do zbytnio dyskretnych. Nie skontrolujesz czasu siedząc w teatrze, bibliotece, czy na nudnej randce.

Zegarek brajlowski dla niewidomych

Potrzebujesz efektywnego zegarka, który w dyskretny sposób da Ci możliwość odczytu aktualnej godziny? Rozważ zakup zegarka brajlowskiego dla niewidomych.

Posiada on stabilne wskazówki i wypukłe indeksy godzinowe na tarczy zegara, w postaci kulek bądź kresek. Wyposażony jest zazwyczaj w ochronną szybkę, po której otwarciu masz możliwość odczytu godziny.

Zegarek Bradleya – Nowoczesny następca zegarka brajlowskiego.

Zegarek Bradleya jest przeznaczony przede wszystkim dla osób niewidomych. Wskazówki zostały zastąpione dwoma namagnesowanymi kulkami, dzięki którym możesz na bieżąco sprawdzać godzinę.

Jest to dotykowy zegarek, obsługiwany bezwzrokowo, który z całą pewnością zapewni Ci pełną dyskrecję podczas jego obsługi.

Zegarek wibracyjny – zegarek nie tylko dla niewidomych

Zegarek wibracyjny dedykowany jest dla osób mających problemy zarówno ze wzrokiem, jak i słuchem. Jego obsługa niestety nie jest w pełni dostępna dla osób niepełnosprawnych wzrokowo. Przy konfiguracji zegara wibracyjnego będziesz musiał skorzystać z pomocy osoby widzącej. Na pewno zegarek ten zaliczyć można do sprzętu dyskretnie działającego. Posiada on również wbudowany cichy alarm wibracyjny. Funkcja ta jest bardzo użyteczna dla osób z dysfunkcją słuchu.

Przedziały cenowe zegarków dla niewidomych. Gdzie szukać zegarków dla osób z dysfunkcją wzroku?

Decydując się na zakup zegarka, pamiętaj, że możesz to zrobić w dwojaki sposób: internetowo lub osobiście. To który z nich wybierzesz, zależy tylko od Ciebie. Zwróć jednak uwagę, że każdy z nich posiada wady, jak i zalety.

Stacjonarne sklepy ze sprzętem dla niewidomych

Istnieje wiele sklepów oferujących specjalistyczny sprzęt dla niewidomych, m.in. zegarki. Większość z nich znajduje się w większych miastach bądź metropoliach. Do najbardziej popularnych należą:

 • sieć sklepów Altix np. w Warszawie, Katowicach i Poznaniu
 • sklepy firmy Harpo w Poznaniu i Warszawie
 • sklepy Luna Optic we Wrocławiu.

Największą zaletą zakupów w sklepach stacjonarnych jest to, że masz możliwość dokładnego zapoznania się z asortymentem.

Internetowe sklepy ze sprzętem dla niewidomych

Największym serwisem cieszącym się popularnością jest serwis aukcyjny Allegro. Prezentuje on rozbudowaną i interesującą ofertę zegarków dla klientów mających problemy ze wzrokiem. Ponadto istnieje szereg sklepów internetowych posiadających zróżnicowaną ofertę czasomierzy dla niewidomych. Wśród nich możesz spotkać: www.altix.pl, www.ece.pl, www.lumen.pl. 

Niewątpliwym plusem tej formy zakupów jest to, że możesz zapoznać się z dokładnym i szczegółowym opisem produktu, nie wychodząc z domu.

Jakie fundusze będą Ci potrzebne na zakup zegarka?

Skoro wybrałeś już formę zakupu pora zastanowić się jakim funduszem dysponujesz. Najbardziej ekonomiczną opcję na pewno stanowią zegarki Luna Optic. Prosty zegarek mówiący zakupisz w kwocie już od 100 zł. Od 150 zł wzwyż znajdziesz eleganckie zegarki brajlowskie. Natomiast zegarki Bradleya opiewają na kwotę od 1735 zł w górę.

zegarek Bradleya dla niewidomego
Zegarek Bradleya dla niewidomego.

Modele zegarków dla niewidomych warte uwagi

Obecnie wysoki poziom rozwoju technologii gwarantuje nam szeroki i bogaty asortyment zegarków dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Przedstawię Ci teraz modele zegarków, którym powinieneś poświęcić szczególną uwagę. Należą do nich:

• Tissot Touch Silent T – wibracyjny zegarek 

Zegarek ten posiada szafirową tarczę, odporną na zarysowania. Jest  ona podzielona na dwanaście stref dotykowych. Jest on odporny na wstrząsy, różnice temperatur, pył i wodę. Z całą pewnością jego obsługa jest prosta i cicha.  

• Dotykowy zegarek dla niewidomych Bradley firmy Eone

Ten rodzaj zegarków proponuje nam firma Eone. Dedykowane one są:

 • dla kobiet: Bradley Mesh Gold, Bradley Mesh Rose
 • mężczyzn: Bradley Edge Black, Bradley Canavas Aqua  
 • dla sportowców: Bradley Compass Gold

Zwróć uwagę, że wybierając pośród tych modeli, możesz dobrać zegarek pod kątem płci i stylu życia, jaki jest Ci bliski.

• Damski zegarek brajlowski Altix

Jeśli spełnieniem Twoich marzeń będzie kobiecy zegarek brajlowski, powinieneś zatrzymać się nad ofertą firmy Altix. Prezentuje ona klasyczny zegarek dotykowy. Wyposażony jest on w regulowaną, stalową bransoletę oraz stabilne wskazówki na tarczy zegara. Dzięki ochronnej szybce zegarek jest odporny na uszkodzenia.

• Męski zegarek brajlowski, dla osób niewidomych Royal National Institute of Blind People

Jest to zegarek dla każdego niewidomego mężczyzny, który poszukuje możliwości dyskretnego sprawdzenia czasu, w połączeniu z eleganckim wyglądem. Charakteryzuje się on klasycznym designem. Umieszczony jest na metalowej bransolecie, tarcza zegara została wyposażona w ochronną szybkę.

• Smartwatch dla niewidomych Dot Watch

Model ten wyposażony został w brajlowski wyświetlacz czteroznakowy. Użytkując tego rodzaju smartwatcha, możesz odczytać datę i godzinę w alfabecie brajla. Zegarek posiada wbudowane dodatkowe funkcje: timera, stopera i budzika. Ponadto po połączeniu go z telefonem uzyskasz możliwość odczytywania wiadomości sms, powiadomień i informacji kto do Ciebie dzwoni. Interesującą funkcją tego zegarka może być dla Ciebie także opcja nauki liter i słów pisma punktowego oraz tworzenia krótkich treści.

• Zegarek głośnomówiący dla niewidomych i słabowidzących TEMPUS produkcji LUMEN

Tą wersję zegarka możesz znaleźć dedykowaną dla mężczyzn i kobiet. Posiada on skórzaną bądź stalową bransoletę oraz co ważne dla słabowidzących wyraźny cyferblat i oznaczenia. Jego całkowite udźwiękowienie powoduje, iż jest on w pełni dostępny dla osób całkowicie niewidomych. Zegarek LUMEN posiada wbudowaną opcję alarmu, z możliwością zmiany melodii. Ze względu na swoją wysoką użyteczność został odznaczony Nagrodą Seniora

• Zegarek mówiący po polsku firmy Altix dla niewidomych

Zegarek ten przeznaczony jest dla każdej osoby niewidomej, ceniącej sobie prostotę i minimalistyczny charakter. Jest on dwuprzyciskowy, analogowy i w pełni udźwiękowiony. Komunikaty przekazywane są przejrzystym, żeńskim głosem. Wyposażony, do wyboru, w zamszowy pasek lub stalową bransoletę. Możesz go zakupić w wersji unisex.

• Zegarek mówiący z minutnikiem CITO produkcji LUMEN

Zegarek o charakterze półkowym i minutnik w jednym. Dzięki całkowitemu udźwiękowieniu jest w pełni dostępny dla osób z dysfunkcją wzroku. Przydatny jest podczas gotowania, uprawiania sportu itp.

• Budzik mówiący po polsku AUROVOX produkcji LUMEN  

Jest to nowoczesny zegarek półkowy, gdzie wskazówki i wyświetlacz zegara, zostały zastąpione donośnym głośnikiem. Posiada on ważną funkcję regulacji głośności, co stanowi duże ułatwienie dla osób starszych, jak i z dysfunkcją słuchu. Wypowiada komunikaty w języku polskim, głośno i wyraźnie. Niestety nie będziesz miał możliwości wyboru tonu głosu wypowiadanych komunikatów.


Zegar mówiący z budzikiem.

Wybierz odpowiedni zegarek dla siebie

Wyboru zegarka powinieneś dokonać, zwracając szczególną uwagę na swoje potrzeby i preferencje. Przede wszystkim, zegarek odpowiedni dla Ciebie, powinien posiadać funkcje, które znacznie ułatwią Ci codzienne funkcjonowanie. Warto, abyś wziął pod uwagę rodzaj i stopień swojej niepełnosprawności. Aby, wybrany przez Ciebie sprzęt odgrywał dobrze swoją rolę, musi on być dopasowany do zaawansowania Twojej niepełnosprawności i ewentualnych schorzeń.

Musisz wiedzieć, że nie istnieje uniwersalny zegarek dla niewidomego. To ty musisz dokonać wyboru! Pamiętaj jednak, że równie ważnym elementem w wyborze zegarka dla Ciebie będą twoje zainteresowania, styl życia, charakter pracy, jaką wykonujesz i inne aktywności.

Z całą pewnością dobrze dobrany przez Ciebie sprzęt, będzie nieocenionym wsparciem w życiu codziennym. Zastanów się nad swoimi potrzebami, dokonaj oceny produktu, zapoznaj się z interesującymi Cię modelami. Po analizie wszystkich zalet i wad, na pewno Twój wybór będzie strzałem w dziesiątkę! Dobry i funkcjonalny zegarek ułatwi Ci samodzielne i aktywne funkcjonowanie w domu i pracy oraz da poczucie bezpieczeństwa i pewności  siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *